DOLAR 32,5423 0.28%
EURO 34,8917 0.45%
ALTIN 2.486,090,98
BITCOIN %
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Hızlı Haber
  • Gündem
  • 47. Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları’nda ‘2021’i kapatırken sektörü nelerin beklediği’ konuşuldu

47. Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları’nda ‘2021’i kapatırken sektörü nelerin beklediği’ konuşuldu

ABONE OL
Aralık 10, 2021 15:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu:
 “Ülkemize kazandırdığımız cari fazlayı daha da artırarak
 güçlü performansımızı sürdüreceğiz”

Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları’nın 47’ncisi, ‘2021’i Kapatırken Sektörü Neler Bekliyor?’ başlığı altında gerçekleştirildi. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Çevremizdeki ülkelerde etkinliğimizin artmasıyla, ülkemize kazandırdığımız cari fazlayı daha da yükselterek güçlü performansımızı sürdüreceğimize inanıyoruz” dedi. Toplantının konuşmacısı Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, 2022’nin dünya genelinde daha pahalı bir yıl olacağını vurguladı. Türkiye İMSAD Başkan Vekili Ferdi Erdoğan ise 2022’de ‘kaynaklar’, ‘riskler’ ve ‘rekabeti’ birlikte yönetenlerin gemilerini her türlü fırtınada yüzdüreceğini söyledi. 

 

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) tarafından 47’nci kez düzenlenen Gündem Buluşmaları’, Demirdöküm ve GF Hakan Plastik’in katkılarıyla 9 Aralık Perşembe günü online olarak gerçekleştirildi. Açılışını Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, moderatörlüğünü Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan’ın yaptığı ‘2021’i Kapatırken Sektörü Neler Bekliyor?’ başlıklı toplantı, inşaat malzemesi sanayicileri, iş dünyasından isimler ve sektör profesyonelleri tarafından ilgiyle takip edildi. Toplantının konuşmacısı Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, ‘Pandemi sonrası ortaya çıkan yeni koşullar 2022 yılında nasıl gelişecek?’, ‘Küresel inşaat sektörü ve malzeme pazarlarında 2022 yılı beklentileri neler olacak?’, ‘AB pazarı ve Yeşil Mutabakatın etkileri’, ‘ABD pazarı’ ve ‘Sektörde büyüme öngörüleri’ başlıkları altında, güncel verilerle birlikte değerlendirmelerini paylaştı. 

 

Büyümenin yüzde 10’unda yenilemenin payı var

 

İnşaat malzemeleri sanayisinin 2021 yılındaki gelişiminde yenileme pazarının çok büyük rol oynadığını belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “2020 yılında hiçbir dönemde olmadığı kadar renovasyon ağırlıklı bir süreç yaşandı. Yenilemede yaşanan gelişmelerin etkisi 2021 yılı boyunca büyüyerek devam etti. İnşaat sektörünün yüzde 3,5 küçüldüğü 2020 yılında inşaat malzemeleri sanayisi üretimde, bilişimden sonra ülkemizin en yüksek büyümesini 9,1 oranıyla gerçekleştirdi. Bu büyüme içinde 2020 yılında yurt içi tüketimimiz 408 milyar TL seviyesine çıktı. Bir yıl öncesine göre 40 milyar TL oranında büyüyen yenileme pazarındaki pay artışı, inşaat malzemesi sanayisinin 2020’deki büyümesini belirleyen unsur oldu. İnşaat malzemeleri sanayisi olarak 2021 yılını üretimde yüzde 20’lik bir büyüme ile tamamlayacağımızı, bu büyümenin içindeki yenileme payının da yüzde 10 civarı olacağını öngörüyoruz” diye konuştu. 

 

İhracat performansımızla eylülde en yüksek seviyeye çıktık

 

İnşaat malzemeleri sanayisinin ihracat performansı ile gurur duyduklarını vurgulayan Tayfun Küçükoğlu, şunları söyledi: “Pandemi döneminde inşaat malzemeleri sanayisinin performansı ve ülkemizin coğrafi konumunun etkisiyle de ihracatın önemli derecede arttığını görüyoruz. 2013 yılından bu yana takip ettiğimiz verilere göre, Eylül 2021’deki ihracat performansımızla en yüksek seviyeye çıktık. Bu seviyeye ulaşırken de 3,1 milyar dolar ve 6 milyon ton gibi büyük oranlarda ihracat gerçekleştirdik. 2020 ortalama ihracat birim fiyatımız 0,35 dolar/kg iken, 2021 yılı eylül ayı itibarıyla bunun 0,52 dolar/kg seviyesine çıkması bizim geleceğe dair beklentilerimizi de yükseltiyor. Çevremizdeki ülkelerde etkinliğimizin artmasıyla ülkemize kazandırdığımız cari fazlayı daha da artırarak güçlü performansımızı sürdüreceğimize inanıyoruz.”

 

Artık daha pahalı bir dünyaya ihracat yapacağız

 

2022’nin dünya genelinde daha pahalı bir yıl olacağına dikkat çeken Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, “Hem yaşanan enflasyon hem de rekabet zincirlerindeki değişimin etkisi bize şunu gösteriyor: 2005’ten sonra her şey Asya’dan tedarik ediliyordu. Enflasyonsuz bir dönem oldu. Fakat şimdi Asya’nın yanı sıra diğer ülkelerden de tedariklerin başlaması bizi daha pahalı bir dünyaya doğru götürüyor. Daha yüksek üretim maliyetleri söz konusu. Kaçınılmaz bir sonuç olarak daha pahalı bir dünya olacak. Bu da özellikle bizim ihracat fiyatlarımız açısından önemli. Artık eskisi gibi çok ucuz bir dünyaya değil pahalı bir dünyaya ihracat yaptığımızı unutmamamız gerekiyor. Bütün alıcılar, alternatif tedarikçilerin hepsi daha yüksek fiyatların içindeler. Bu yüzden ihracatçılarımız 2022 yılında birim fiyatlarını artırmaya devam etmeli” dedi. 

 

Türkiye, ABD’ye ilave ihracat potansiyeli ile karşı karşıya

 

AB ve ABD pazarlarında 2022 beklentilerini ele alan Dr. Can Fuat Gürlesel, “ABD’deki altyapı paketi 1,1 trilyon dolarlık bir harcama ve yaklaşık 700 milyar doları da doğrudan inşaat harcaması yaratabilecek başlıklar içeriyor. 1,1 trilyon dolarlık harcama 10 yıllık bir süreçte yapılacak, yani yıllık yaklaşık 110 milyar dolar söz konusu. Bunun yüzde 60-70’inin inşaat harcamaları olacağı öngörülüyor. 2022’de 110 milyar dolarlık bir harcamanın 60-70 milyar doları inşaat ve inşaat malzemelerine gidecek. Yarısının ithal edileceğini düşünürsek, ki ABD’nin büyük ölçüde ithalata bağımlı olduğu alanlar var, yıllık ilave 30-35 milyar dolar inşaat malzemeleri için bir pazar oluşacak. Kötümser senaryoda ise 20-25 milyar dolarlık pazar yaratılacak. Türkiye bunun yüzde 10’unu almayı hedeflese 2,5-3 milyar dolarlık ilave ihracat potansiyeli ile karşı karşıya. ABD bizim inşaat malzemesi ihracatımızda ilk sırada” diye konuştu. 

 

Avrupa’nın yeni hedefleri inşaat malzemesi ihtiyacı yaratacak

 

Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat hedeflerine de değinen Dr. Can Fuat Gürlesel, şöyle konuştu: “AB’nin 2030 ve 2050’de sıfır emisyon hedefi var. Yani ne konut ne sanayi ne enerji santrali ne taşıtta karbon salımı olacak. Yüzde 100 yenilenebilir enerjiye gidiliyor. Bunun yanında Avrupa’daki konutların yüzde 30’unun yenilenmesi gerekiyor. 2050 yılına kadar yaklaşık 140 milyon daireye denk gelen bir yenilenme hedeflenmiş durumda. Bu hedefler Avrupa’da çok önemli bir yeni inşaat malzemesi ihtiyacı yaratacak.”

Toplantının moderatörü Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan, Türkiye’nin şu anda AB ile rekabet ortaklığına dayalı bir iş gücünün karşılıklı paylaşıldığı hatta ithalat ve ihracatın da dengede olduğu bir sürecin içinde olduğunu belirterek, “Rusya ve Çin ile 2-3 milyar dolar ihracata karşın 20 milyar dolar ithalat yapmışız, bu ticarette bir denge yok. Ama AB ile aramızda yaklaşık 100 milyar dolar ihracat varsa 100 milyar dolar ithalat var. İthalat ve ihracat dengemizi sağladığımızı düşünüyorum” dedi. 

 

2022 kaptanların yılı olacak

 

2022’de ‘kaynaklar’, ‘riskler’ ve ‘rekabet’ unsurlarının özellikle dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Ferdi Erdoğan, sektördeki şirket yöneticilerine şöyle seslendi; “Kaptanlar, sadece kaynaklara odaklanırsanız gemi kızakta demektir. O geminin kaptanlığını zaten bırakırsınız ya da bıraktırırlar. Sadece risklere odaklanır, ‘ben her şeyi buna göre yaparım’ derseniz, bu durum ‘ya istiklal ya ölüm’ demektir. Rekabete odaklanır ve rekabette bütün gücünüzü kullanırsanız ancak barut bitene kadar cephedesinizdir. Ama bu üçünü bir arada harman edip yöneten kaptanlar 2022’yi başarıyla tamamlar. İyi tahmin eder, çevik davranır, fırsatları değerlendirir ve tehditlere karşı tedbir alırsanız gemilerinizi her türlü fırtınada yüzdürürsünüz.”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.