DOLAR 33,0490 0.67%
EURO 36,0389 0.51%
ALTIN 2.562,610,53
BITCOIN 19222612,35%
İstanbul
30°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kaspersky, merkezileştirilmiş Tehdit İstihbarat Platformunu başlattı

ABONE OL
Aralık 7, 2021 13:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaspersky CyberTrace çözümü detaylı uyarı kontrolü, tehdit verisi analizi ve olay incelemesi dahil olmak üzere genişletilmiş tehdit istihbarat platformu özelliklerini içerecek şekilde güncellendi. Yeni ücretli sürüm, yaygın olarak kullanılan tüm güvenlik bilgileri ve olay yönetimi (SIEM) çözümlerini güvenlik kontrolleriyle bütünleştiriyor ve verimli yanıtlar için grafik görseller sağlıyor. Ayrıca CyberTrace topluluk sürümü ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Çoklu tehdit istihbarat kaynakları, sürekli olarak büyük miktarda bilgiyi işliyor ve milyonlarca uyarı oluşturuyor. Bu sırada ortaya çıkan parçalanmış ve çok formatlı veriler, etkin uyarı önceliklendirmesini, kontrolünü ve doğrulamasını inanılmaz derecede zorlaştırıyor. Bu nedenle, gerçek tehditleri belirleme yeteneği, BT güvenlik ekipleri için en önemli zorluklardan biri olmaya devam ediyor.

Kurumsal güvenlik ve olay müdahale ekiplerinin tehdit algılama, soruşturma ve müdahaleyi kolaylaştırmasına ve BT güvenlik operasyonlarının verimliliğini artırmasına yardımcı olmak için Kaspersky, CyberTrace tehdit istihbaratı birleştirme ve analiz aracını merkezi Tehdit İstihbarat Platformuna yükseltti.

Çözümün yeni sürümü, güvenlik ekiplerinin tüm göstergelerde karmaşık aramalar yapmasına, önceden kontrol edilen olaylardan gözlemlenebilir verileri analiz etmesine, entegre veri kaynaklarının etkinliğini ölçmesine olanak tanıyan gelişmiş özelliklerle güncellendi. Ayrıca otomasyona dayalı iş akışlarıyla entegrasyon için genel bir API sunuldu. Buna ek olarak platform artık farklı kullanıcılar tarafından yönetilen işlemleri kontrol etmek ve farklı dallardan gelen olayları ayrı ayrı ele almak için Çoklu Kullanıcı ve Çoklu Kiralama özelliklerini destekliyor. Büyük işletmeler ve MSSP'ler için uygun olan ücretli sürüm, sınırsız sayıda EPS ve IoC'nin işlenmesini ve indirilmesini sağlıyor.

Kaspersky CyberTrace topluluk sürümü ücretsiz olarak sunulmaya devam ediyor. Bu sürüm, çok kullanıcılı hesaplar ekleme yeteneği dışında yukarıda bahsedilen yeni işlevlerin yanı sıra çözümün tüm mevcut yeteneklerine sahip. Ancak saniyede işlenen olay sayısı (250'ye kadar) ve indirilebilecek gösterge sayısı (bir milyona kadar) konusunda sınır getiriyor.

Benzersiz entegrasyon yaklaşımı

Kaspersky CyberTrace, yaygın olarak kullanılan tüm SIEM çözümleri ve güvenlik kontrolleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olabiliyor ve STIX 2.0/2.1/1.0/1.1, JSON, XML ve CSV formatlarında herhangi bir tehdit istihbaratı beslemesini destekliyor. Çözüm, varsayılan olarak dünyanın dört bir yanından güvenlik analistleri ve öncü GReAT ve Ar-Ge ekipleri dahil olmak üzere şirketin yüzlerce uzmanı tarafından oluşturulan geniş bir Kaspersky Tehdit Veri Akışı portföyünün yerel entegrasyonunu içeriyor.

Platform, olayların işlenmesinde gecikmelere ve tespitlerin gözden kaçmasına yol açabilecek birçok Uzlaşma Göstergesinin (IoC) SIEM'lere alınması sorununu çözüyor. Kaspersky CyberTrace, SIEM'lere gelen günlüklerden IoC'leri otomatik olarak çıkarıyor ve bunları yerleşik motorunda dahili olarak analiz ediyor. Bu, SIEM'e aşırı yüklenmeden sınırsız sayıda IoC'nin daha hızlı işlenmesini sağlıyor.

Kolay yönetim

TI(Tehdit İstihbaratı) kaynağına göre ayrılmış istatistiksel algılama verilerini içeren gösterge panosu, kullanıcıların kuruluşları için en uygun tehdit istihbaratı akışlarını belirlemelerine ve ölçmelerine yardımcı olurken, çok kullanıcı özelliği tehdit istihbaratı uygulamaları hakkında karar vericiler arasında bilgi paylaşımını ve raporlamayı kolaylaştırıyor.

IoC'leri etiketleme yeteneği, kullanıcıların olayın önemini değerlendirmesine yardımcı oluyor. IoC'ler ayrıca etiketlerine ve ağırlıklarına göre otomatik olarak sıralanabiliyor ve filtrelenebiliyor. Bu özellik, IoC gruplarının yönetimini ve bunların alaka düzeyini basitleştiriyor.

Tehdit soruşturması için uygun araçlar

Bir olayın genel görünümüne ulaşmak ve büyüklüğünü anlamak için hizmet artık Araştırma Grafiği de içeriyor. Bu araç, analistlerin göstergeler arasındaki ilişkileri incelemesine ve daha verimli yanıtlar için olayı görseller eşliğinde ortaya koymasına yardımcı oluyor. Söz konusu ilişkiler Kaspersky CyberTrace'in aldığı beslemelere, Tehdit İstihbarat Portalı'ndaki zenginleştirmelere ve manuel olarak eklenen göstergelere bağlı olarak kuruluyor. REST API, analistlerin tehdit istihbaratını aramasına ve yönetmesine, otomasyon ve düzenleme için platformu karmaşık ortamlara kolayca entegre etmesine olanak tanıyor.

Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Ariel Jungheit, şunları söylüyor: "Günümüzde siber tehdit ortamının artan karmaşıklığı göz önüne alındığında, kuruluşların daha hızlı, yüksek kaliteli tehdit algılama, soruşturma ve müdahale için kapsamlı çözümlere ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Kaspersky'nin işletmeler ve MSSP'ler için genişletilmiş CyberTrace, zengin işlevselliğini bireysel uyarıları özelleştirme ve uyum sağlama, çeşitli TI kaynaklarına göre önceliklendirme ve değerlendirme esnekliğiyle birleştirerek güvenlik ekiplerinin en olası bildirimlere odaklanmasına olanak tanıyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.