Uzman Pedagog Oya Akbaş: Ufaklıklara mahremiyet eğitimi 5 yaşlarında ailede başlamalı

3 dakika


Her geçen gün artan istismar vakalarına karşı aile bilincinin artırılması gerekiyor. Çocuğun mahremiyet eğitiminin 5 yaşından itibaren ailede başlaması gerektiğini özetleyen Pedagog Oya Akbaş, “Çocuk kendine yapılanın iyi ya da kötü olduğunu algılayamaz. Fakat aile burada çocuğa belli bölgeler açısından eğitimler vermeli. Bir aile 5-6 yaşından itibaren çocuğuna, vücudunda nerelerin ellenmemesi gerektiğini, bunun sakıncalarını, kim olursa olsun, aile fertleri ya da öğretmeni de olsa bunun tehlikeli olacağını anlatmalıö diye mevzuştu.

APARTMAN KATLARINA VE OTOPARKLARA DİKKAT

Otopark, metruk alan, ıssız bir apartman ve inşaat bölgelerinde çocuğun tek başına bırakılmaması gerektiği mevzusunda aileleri uyaran Pedagog Akbaş, “Yaşı kaç olursa olsun çocuk asla oralarda tek başına bırakılmamalı. Mental olarak çocuğun kendini koruması gerekiyor. Şu demek oluyor ki ‘bu kişi benim tanımadığım biri’ diyebilmeli. ‘Bu yabancı insandan bana zarar gelir’ diye fark edip kaçabilmeyi öğrenmeli. Bu sadece 12-15 yaş aralığından itibaren gelişmeye başlayacaktır. 8-9 yaşındaki çocuklara küçük çocukları emanet etmek de doğru bir davranış değil. Ailelerin bu mevzuda da dikkatli olması önemli ifadelerini kullandı.

“ÜNİFORMALI KİŞİLER OKULLARDA EĞİTİM VERMELİ”

Eğitimli, üniformalı kişilerin okullarda çocuklara eğitim vermesi gerektiğini söyleyen Akbaş, “Örneğin itfaiye, polis, tabip kıyafetli kişiler derslere girmeli. Bu kişilerin kendi mesleklerini tanıtıcı şekilde derslere gelmeleri önemli. Bu tür derslerin çocuklar üzerinde çok kalıcı tesirleri olacaktır” tavsiyesinde bulunmuş oldu.

“CİNSEL İSTİSMARCILARIN YÜZDE 80’İ TANIDIK”

Cinsel istismara uğrayan çocuğun bu durumu rahat bir şekilde ailesine anlatması gerektiğini ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Psikiyatrist Onur Okan Demirci ise ailelere şu tavsiyelerde bulunmuş oldu:

“Oranlar bizlere şunu gösteriyor. Cinsel istismarların yüzde 80’i tanıdık kaynaklı. Şu demek oluyor ki biz aslında çocuğumuzu dışardaki unsurlara karşı korurken en fazla bunun yüzde 20’sini çözüyoruz. Bizim öncelikle tanıdıkların olduğu ortamlara eğilmemiz gerekiyor. Bizim çocuğumuzu tamamen kısıtlamamız da yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Oturup çocuğa her şeyi anlatmamız gerekiyor. Cinsel bölgelerin ne anlama geldiği ve bu tür bölgelerin özel olduğunu bilmesi gerekiyor. Çocuk bir cinsel istismar ile karşılaştığında aileye bu durumu anlatabilmeli. Baskı altında büyüyen çocuk bir cinsel istismar durumunda bunu bir ayıp benzer biçimde hissederek anlatmayacaktır.”

TEHLİKE ANINDA ÇOCUK NE YAPMALI?

Çocuğun bir çekince ile karşılaştığı anda yapabileceği en rahat şeyin çığlık atmak olacağını ifade eden Psikiyatrist Demirci, “Bu kadar küçük yaşta bir çocuk dışarıda asla tek başına bırakılmamalıdır. Çocuk elinizi bırakıp bir AVM’de kayboldu ise bu tür durumda da onun eğitimi örutubet arz eder. Bundan dolayı aile, çocuğa polis, güvenlik, mağaza çalışanlamış olurından yardım istemesi gerektiğini anlatmalıdır. Çocuk kaybolduğu anda bu kişilerle bağlantı kurması gerektiğini bilmelidir” dedi.

AİLELER NASIL ÖNLEM ALIYOR?

Bir anne olarak çocuğuna lüzumlu detayları vermeye çalıştığını söyleyen Özlem Çetinkaya, “Çocuğumu genel anlamda gözümün önünden ayırmıyorum. Ebeveyn olarak daha da dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Örneğin bir parkta çocuğu yalnız bırakmamalıyız. Anne ve babalara tavsiyem çocuğun istismarına karşı gözlerini üzerinden ayırmamaları. Onlara sürekli dikkat etmeleri önemliö dedi.

Çocuklarla karşılıklı diyalogun önemli olduğuna dikkat çeken bir diğer anne Arzu Çetin ise, “10 yaşında bir kızım var. Ben çocuğumu karşıma alıp mevzuşuyorum. Hep beraberce mevzuşmaması gerektiğini anlatıyorum, güzellikle uyarıyorum” diye mevzuştu.

Tanımadığı kişilere karşı daha dikkatli olduğunu vurgulayan Dilara Erdem de, “Bu kişiler ile yakın temas kurmasına izin vermiyorum. Öpmeye ve fazla yaklaşma esnasında müdahale ediyorum. Çünkü çocuk bunu düzgüsel karşılıyor. Güvenmemesi ihtiyaç duyulan insanoğluın yanına gidebiliyor. Genel anlamda tanımadığı insanlarla mevzuşmaması gerektiğini öğretmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.


Paylaş