Toplumsal medya hiddet yansıtma aracı olarak kullanılıyor

1 dakika


Toplumsal medya üzerinden fizyolojik bütünlüğe tehdit söz mevzusu olmadığı için insanoğluın kendilerini kısıtlamadan öfkelerini dışa vurduğunu aktaran İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Psikiyatrist Onur Okan Demirci, bu öfkenin ruhsal olarak ciddi hasarlar bıraktığını vurguladı.

 “YETERSİZLİK HİSSİ ÖFKELENDİRİYOR”

Toplumsal medya üzerinden aktarılan bu öfke yapısının altında yatanlara da değinen Demirci “Öfkenin altında çoğu zaman ‘yetersizlik’ düşüncesi yatar. Toplumsal medya üzerinden saldırıda bulunmuş olduğu kişinin üzerinde yarattığı hisler ile dürtüsel olarak davranabilir ki bu hislerden en çok rahatsız eden ve en şiddetli öfkeyi çıkaranları ‘yeterince iyi olamama’, ‘kendini kanıtlama çabası’, ‘özgüven eksikliği’  şeklinde hislerdir” diye mevzuştu.  

“SALDIRILARIN EN ŞİDDETLİSİ TOPLU LİNÇ HAREKETİ”

Toplumsal medya saldırıların en şiddetlisinin toplu linç hareketi olduğunu hatırlatan Onur Okan Demirci, “Bu tür paylaşımlarda arkasına bir kitle topladığını düşünen toplumsal medya hesapları, hedeflediği fakatç doğrultusunda paylaşımlar yaparak ilkel beyin yapıları ile hareket eden öfkeli bir topluluğu peşinden sürükler. Ortak kaygılar taşıyan bu topluluk, dürtüsel hareketleri sonucunda kendilerine yada başkalarına zarar verebilir. Toplumsal medya platformları hiç masum değildir” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYA EĞİTİMİ ŞART

En etkili ve doğru yöntemin toplumsal medya kullanımı üzerine eğitimlerin yaygınlaştırılması olduğunu söyleyen Demirci, “Özel yaşamı ihlal etmeye kadar varan paylaşımlar ise etkili yaptırımlara haiz kanun uygulayıcı organlar tarafından değerlendirilebilir” dedi.


Paylaş