Tavuk kovalayarak UNESCO’nun gözüne girdiler

1 dakika


UNESCO tarafından duyuru edilen 14 Mart Dünya Matematik Günü sebebiyle her yıl yapılan kutlamalara bu yıl yenisi eklendi. Uluslararası Matematik Birliği tarafından ‘Matematik Her Yerde’ temasıyla birçok faaliyete imza atıldı. Bu fakatçla her ülkenin kendi diliyle matematiğin nerede olduğunu özetleyen 15 saniyelik kısa videolar istendi. Ödüllü projeleriyle adını duyuran Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi de bu küresel harekete çektikleri video ile destek verdi.

Bir okul bahçesinde çekilen videoda çocuklar hep bir ağızdan ‘Matematik tavuk yumurtasında’ diye bağırıyor. Ardından da önlerinden koşan tavuğu kovalamaya başlıyorlar. Hem eğlenceli hem bilgilendirici klip, matematikçiler tarafından başarılı bulunmuş oldu.

 “MATEMATİK EN EĞLENCELİ DAKİKALARIMIZ OLABİLİR”

Dünyanın dört bir yanından gelen videolar arasından bir web sitesinde yayınlandı. Enderunlu çocukların videosu sayfada ilk sırada “Mathematics is in… chicken eggs!” başlığıyla yer alıyor.

Klipleriyle “Matematik yalnız sıkıcı rakamlardan oluşmaz, onu anlarsan aslında her şeyin içinde bir miktar matematik olduğunu görebilirsin” iletiı veren Enderunlular, koronavirüs sebebiyle evde kalan ve sokağa çıkamayan arkadaşlarına da şöyle bir tavsiyede bulunmuş oldu. “Matematik aslında asık yüzlü ve korku duyulan bir disiplin olmayıp, tersine yaşam şeklinde eğlenceli, neşeli ve insanı dinlendiren bir uğraş alanıdır. Bilgisayardaki oyunlardan spora kadar her şey matematiğe dayanmaktadır. Şu demek oluyor ki matematik en eğlenceli dakikalarımız olabilir. Bu bizim elimizde. Evinizdeki her şeyde matematik var. Bu düşünceyle yaptığınız her şeyle hem matematik çalışmış hem sıkıntınızı eğlenceye çevirmiş olmuş olursunuz.”

Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nin hazırladığı klip, Mart 2021’ e kadar dünyanın dört bir yanından izlenebilecek.


Paylaş