Sultan 2. Abdülhamid vefatının 102. senesinde anıldı

2 dakika


Türk milletine ve Osmanlı hükümdarlığına kendini adamış, Osmanlı Devleti’ni 33 yıl süresince ayakta tutmayı başaran Sultan Abdülhamid Han’ın vefatının 102. sene-i devriyesinde Bağcılar Belediyesi tarafından anma programı düzenlendi. Halk Sarayı’nda gerçekleşen etkinliğe her yaştan ilçe sakini yoğun ilgi gösterdi.

Televizyoncu Pelin Çift’in moderatörlüğünü yaptığı gecede, mevzuşmacı Akademisyen – Yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz, Abdülhamid Han’ın padişahlık yaptığı dönemi ekonomik, siyasal ve toplumsal yönleriyle değerlendirdi. Dünyada endüstri devrimiyle gelişmeler yaşanırken Sultan Abdülhamid’in demiryolu çalışmalarına ve imparatorluğun içinde bulunmuş olduğu borç yükünü anlattı. Balkanlar’dan Arabistan coğrafyasına kadar Osmanlı topraklarında ayakta durma mücadelesi verdiğini belirten Gündüz, Yüce hakanı büyük icra eden şeyin de düşmanlarının büyüklüğü olduğunu belirtti.

YAHUDİLERE KAPILARINI AÇTILAR

Bugün Türkiye’nin Suriyelileri bağrına bastığı benzer biçimde o zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun sıkıntı yaşayan Yahudilere de kapılarını sonuna kadar açtığını belirten Gündüz, “Yahudi meselesi Osmanlı meselesi değil, Avrupa’nın meselesidir. 1492’de Endülüs’ten Müslümanları ve Yahudileri kovaladılar. Müslümanlar Afrika’ya kaçtı sadece Yahudilerin kaçacak yeri yoktu. İkinci Abdülhamid onlara kapıları açıyor ve bizlere gelin diyor. Şu anda da Türkiye’nin her yerinde Yahudi var. Bundan hiç rahatsız olmayız. Ecdat rahatsız olmadı ki ikimiz de olalım. Sınırlarımıza gelmiş ve biçare şekilde bekleyenleri almak hilafetin şanındandır. Biz tarihte ne yaşadıysak bugün de aynısını yaşıyoruz yarın da yaşayacağız. Ikimiz de çok önemli bir devlet geleneği var” dedi.

KOLAY KOLAY İDAM CEZASI VERMİYOR

Gündüz, Abdülhamid Han’ın en ağır eleştiriler yöneltilen hafiye teşkilatıyla ilgili de şunları söyledi: “Bir sultanın görevi yiyip içip yatmak değildir. Bir sultanın görevi devleti ayakta tutmaktır. Bunun için de hangi argümanları kullanmamız gerekiyorsa Abdülhamid de o argümanlara öncelikle başvurmuştur. Çok büyük bir danışma ağı kurdu. Buna mecburdu. İstihbarat ağı oluşturmak XIII. Louis de ve Elizabeth de de vardır. Bugün de vardır yarın da olacaktır. İlkçağ da bile danışma ağı vardı. Niçin ihtiyaç duyuyor? Çünkü bir hile hurda var ise devletin önceden önlem alması lazım. Çok büyük bir danışma ağı kurdu. Çevreında kendisine ayak bağı olanları dönem dışı bırakıyor. Kendi aleyhinde olacak insanoğluı da bertaraf ediyor, öldürmüyor. Tehdit olan kişiyi görevini değiştiriyor ya da uzaklaştırıyor. Başka makamlara gönderiyor. Abdülhamid’in en önemli özeliklerinden biri kolay kolay idam cezası vermiyor. Siyasal suçlulara asla idam cezası vermiyor.”

Bağcılar İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan’ın da katıldığı gecede Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Pelin Çift ile Tufan Gündüz’e çiçek ve kitap takdim etti.


Paylaş