Puffin Apple engeline takıldı

Özellikle mobil marketin sevilen ve hızlı internet tarayıcılarından biri olan Puffin, Apple ile büyük bir anlaşmazlığa düştü. Tarayıcının en az ...2 dakika


Bilhassa mobil marketin sevilen ve süratli web tarayıcılarından kabul edilen Puffin, Apple ile büyük bir anlaşmazlığa düştü. Tarayıcının minimum iki yıl süreyle App Store’dan güncelleme alması yasaklandı. Puffin Apple içinde neler yaşandı?

Puffin Apple ürünlerinde sona mı geliniyor?

Uzun süredir hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına haiz olan web tarayıcısı Puffin Apple ile yaşamış olduğu bazı sorunlardan sonrasında iOS cihazları üstünden hizmet veremeyeceğini duyurdu. Son zamanlarda iPhone cephesinde kullanım dışı olan tarayıcı, iOS cihazlarında bundan sonrasında kullanılmayacak.

Hatta bu mevzuda Apple’a olan kırgınlığı büyük olacak ki şirket, kendi uygulaması üstünden ‘iOS için, Puffin web tarayıcısına veda’ başlığıyla yapmış olduğu açıklamada garip yorumlara yer verdi.

Meydana getirilen ilk resmi izahat şu şekilde:

Puffin web tarayıcısı (yeşil simgeli parasız sürüm) ve iOS’de Puffin Academy (mor simgeli eğitim sürümü) emekli oldu.

İşte tüm platformlardaki Puffin ürünlerinin son durumları;

Puffin Web Tarayıcısı Pro (mavi simgeli ücretli sürüm) ve Feysbuk için Puffin (Feysbuk için parasız sürüm) iOS’de hala var, sadece artık desteklenmiyor.

 – Android‘deki tüm Puffin uygulamaları, Android TV’deki Puffin TV dahil olmak suretiyle, desteğe kalmış olduğu yerden devam ediyor.

– Windows/macOS’da Puffin Güvenli Tarayıcı ve Linux’ta Puffin İnternet Terminali, ücretli abonelik üstünden devam ediyor.

Doğal olarak şirket sadece buraya kadar sakinliğini koruyabiliyor:

 iOS’deki mevcut Puffin Web Tarayıcısı ve Puffin Academy kullanıcıları için önerilerimiz de var.

– iPad kullanıcıları için, lütfen iPadOS’i yükseltin ve iPad’de yeni Safari’yi kullanın. Yeni Safari, Adobe Flash desteği olmadan oldukça iyi bir masaüstü tarayıcısıdır.

– iPhone kullanıcıları için Apple’ın, iPad‘deki yeni Safari’yi, iPhone’daki Safari’nin masaüstü modu olarak piyasaya süreceğini umuyoruz.

– iPhone’larda Adobe Flash desteğini almak için son deva Puffin Browser Pro‘yu satın almak. Uygulamanın App Store’da bulunduğunu sadece artık desteklenmediğini ihmal etmeyin. Puffin Browser Pro için bundan sonrasında hiçbir hata düzeltmesi yapılmayacak şundan dolayı Apple, Puffin uygulaması güncellemelerini 2 yıldan fazla bir süreyle engelledi.

– iOS kullanıcılarının Puffin mobil uygulamalarını kullanmaya devam etmeleri için Android‘e geçmelerini tavsiye ederiz. 100 doların altındaki Android telefonlar, Puffin’i inanılmaz bir hızda çalıştıracak kadar iyidir.

İçerisinde Flash Player desteği, dahili VPN,  kolay denetim amaçlı fare simülatörü, bir sitenin mobil ve masaüstü versiyonu olmak suretiyle iki versiyonunu da kullanma özelliğine kadar, muadillerinden değişik birçok özellik barındırmasıyla öne çıkan Puffin’in ilerleyen günlerde Apple cephesinde fişi tamamen çekilecek benzer biçimde görünüyor. Meydana getirilen bu hamleyle firmanın kendi mobil tarayıcısı olan Safari’nin önündeki bir engelin daha kaldırıldığı düşünülmesi büyük küçük bir ihtimal.

Meydana getirilen açıklamanın orijinal haline buradan ulasabilirsiniz.


Paylaş