Japon zelzele uzmanı:Gelecek 50 yılda zelzele tahmini yapmak olanaksız

3 dakika


Arnavutluk’ta meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki zelzele ile dün Girit Adası açıklarındaki 6.1 büyüklüğündeki zelzele sonrası, Japonya’nın önde gelen zelzele uzmanlarından olan Prof. Dr. Masanori Hamada, depremle ilgili İstanbul’da önemli açıklamalar yaptı.  Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Yapı Kulübü tarafından düzenlenen etkinliğe konuk olan Japonya İnşaat Mühendisleri Odası Eski Başkanı, zelzele uzmanı ve Waseda Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Masanori Hamada, Demirören Haber Ajansı’na(DHA) özel açıklamalarda bulunmuş oldu. Hamada, Türkiye ile ortak çalışmalar yaptıklarını belirterek, kimsenin bir sonraki depremin vakitını ön göremeyeceğine dikkat çekti.Öğrencilerle deneyimlerini paylaşan zelzele uzmanı, “Japonya ve Türkiye sağlam ilişkileri olan iki ülke. Biz bu alanda birçok çalışma yapıyor ve bağlarımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Gelecekte genç nesillerin de bu çalışmaları sürdürmesi ve arttırması benim temennimdir” dedi.

“ÖNGÖRÜ ÇALIŞMALARINA BÜYÜK BÜTÇE HARCANIYOR”

Japonya’nın zelzele öngörü çalışmalarına büyük çaba ve bütçe harcadığına vurgu meydana getiren Hamada, “Bence bu büyük bir vakit ve para kaybı. Zelzele tahminleri vakit ve mekana yönelik yapılır. Bu ikisine yönelik bir öngörü yapılması ise imkansız. Bir örnek vereyim. 2011 Tōhoku depremi öncesindeki çalışmalar büyük bir zelzele olabileceği uyarısını veriyordu ve gerçekleşen depremin şiddeti beklendiği benzer biçimde 9.0 büyüklüğünde oldu. Sadece depremin lokasyonu çok farklı ve yüzlerce kilometre uzaklıktaydı. Bu ve bunun benzer biçimde birçok çalışma başarısızlıkla sonuçlandı.  Bu sebeple, 50 senelik bir yakın gelecekte başarılı zelzele tahmini yapmak imkansız” diye mevzuştu. 

“DEPREME DAYANIKLI ŞEHİR TASARIMI YAPILMALI”

Uydu verileri ile yerin hareketlerinin ölçülebildiğini, bu hareketler ile geçmişteki depremlerin karşılaştırılarak tahmin verisi elde edildiğini kaydeden Hamada şunları söyledi: “Sadece bu veri hem tarih hem de vakit açısından bizlere doğru data vermiyor. Bir ihtimal gelecekte bunu başarmam mümkün olabilir, sadece şuan için mümkün değil. Sadece dikkat çekmek gerekiyor ki, bu çalışmaların maliyeti çok yüksek. Bu yüzden daha uygun maliyetli çalışmalar üretmeye ve daha önemlisi depreme dayanıklı binalar/şehir tasarımı halletmeye özen göstermeliyiz. Bu şekilde yaşamsal tehlikelerin önüne de geçmiş oluruz” 

“KÜRESEL ISINMA DEPREM TETİKÇİSİ OLABİLİR”

Küresel ısınma ile zelzele ilişkine de değinen Prof. Dr. Masanori Hamada, “Küresel ısınmanın tetiklediği bazı hava vakaları var, yoğun yağışlar, tayfunlar ve fırtınalar benzer biçimde. Bunlar taşkınlar ya da erozyonlar benzer biçimde doğal afetlere sebep olabiliyor. Bu da dolaylı yoldan depremi tetikleyebilir. Sadece doğrudan etkilemesi mümkün değil. Bununla ilgili elimizde kati bir veri şu an için bulunmuyor” diye mevzuştu.

“JAPONYA’DA DA İLETİŞİM AĞI ÇÖKÜYOR”

Zelzele anında en önemli sorumluluğun yaşam kurtarmak olduğuna vurgu meydana getiren Hamada, bunun sadece toplumu eğiterek, iletişim ağlarını güçlendirerek ve planlı tahliye süreçleri geliştirilerek yapılacağına dikkat çekti. Japonya’da gerçekleşen depremde de iletişim ağlarının çöktüğünü belirten Hamada, “Kimsenin birbirini tanımadığı bir komşuluk döneminde, iletişim ağlarının çökmesi yaşamsal riskleri arttıran bir unsur. Bunun için tüm iletişim sistemlerinin güçlendirilmesine yönelik ayrıntılı çalışmalara, minimum depreme dayanıklı bina yapımı ve şehir planlaması kadar büyük bir örutubet vermek gerekiyor” dedi.

GÖRÜNTÜLÜ

 


Paylaş