Feysbuk, kullanıcılarına milyarlarca dolar tazminat mı ödeyecek

1 dakika


2015 yılında Feysbuk, Illinois Biyometrik Informasyon Gizliliği Yasasının ihlali uyarınca dava edilmişti. Bu yasa şirketlerin aralarında yüz tanıma taramalarının da olduğu biyometrik verilerin toplanma ve saklanmasından önce kamu politikası hazırlamalarını içeriyor. Feysbuk bu teknolojiyi arkadaşlarını etiketle özelliği ile kullanmıştı.

The Verge web sitesinin haberine göre, mahkeme, yüz tanıma teknolojisinin kullanıcıların izinleri alınmadan kullanıldığı aynı zamanda bireylerin özel hayatlarına ve somut çıkarlarına haksız müdahale ettiği gerekçesiyle Feysbuk’u haksız buldu.

Feysbuk’un kanunda belirtilen hükümlere uymadığını iddia edilerek dava açılmıştı. Alt mahkeme de davayı grup davası olarak nitelendirince Feysbuk, davacıların buna karşı somut bir kanıt gösteremediklerini iddia ederek temyiz davası açmıştı.

Habere göre Illinois kanunları, ihlallerin ciddiyetine göre her bir ihlal için şirketlerin 1 yada 5 bin dolar tazminat ödemesine hükmediyor. Bu da Feysbuk’un davayı tamamıyla kaybetmesi halinde milyonlarca kullanıcısına milyarlarca dolar ödemesine niçin olabilecek.


Paylaş