Enver Yücel: Suni zeka eğitimini anaokulundan başlatmalıyız

4 dakika


Bahçeşehir Koleji, Microsoft iş birliğiyle hızla değişen dünyaya ayak uydurmak için suni zeka mevzusundaki gelişmelerin takip edilmesi hedefiyle ‘K12’de Suni Zeka Konuşmaı gerçekleştirdi. Konferansta, eğitimde suni zeka çözümleri, önemi, suni zeka okuryazarlığı, Türkiye’nin nerede olduğu, dünyadan örnekler ve açıklanan raporlar ele alınarak tartışıldı.

5 YAŞINDAN İTİBAREN ÇOCUKLARA YAPAY ZEKAYI ÖĞRETELİM

Konuşmaın açılış mevzuşmasını icra eden Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları (BUEK) Başkanı Enver Yücel, suni zekanın anaokullarından itibaren öğrencilere anlatılması gerektiğini dile getirdi. Yücel, “Dünya değişiyor, teknoloji gelişiyor. Dünyanın bu gelişimiyle nasıl beraber hareket edebiliriz, bir katkı sağlayabilir miyiz, ülkemizi hazır edebilir miyiz, bunların hepsi eğitimden geçen bir yol. Eğitimimizi, altyapımızı buna göre organize edebilirsek o vakit bir şeyden korkmamak lazım. Nüfusumuz çok genç. 2030’dan sonrasında yaşlanmaya doğru gideceğiz. Gelişen teknolojilere ülkemizin uyum sağlaması lazım. Genç nüfusumuzu artı olarak değerlendirip eğitim sistemimize bunu adapte etmemiz lazım. Biz kurumlarımızda 5 yaşından itibaren suni zekanın farkındalığını anlatalım, öğretelim” diye mevzuştu.

“YAPAY ZEKANIN DA ESİRİ OLMAMALIYIZ”

Suni zekanın her alanda olduğuna dikkat çeken Yücel, “Oxford’da suni zeka hukuku temalı ders ve doktora programı var. Bizim de üniversitemizde suni zeka hukuku dersi başlayacak. Bunları yaparken insani duyguları da bir kenara bırakmamalıyız. Benim için aslolan insanın mutluluğudur. Suni zekanın da esiri olmamalıyız. Algoritmalar bizi ele geçirmemeli. Dünya dijital diktatörlüğe doğru da gitmemeli. Hızla gelişen teknolojinin bu kadar gelişimiyle hedefimiz önce eşitliği sağlamak olmalı. Adaleti, adil olmayı sağlamalıyız. Tüm dünya çocuklarına eşit fırsat vermeliyiz. Teknoloji bizlere bu gücü veriyor” şeklinde mevzuştu.

“YAPAY ZEKA STRATEJİSİ BELİRLENİP, YATIRIM YAPILMALI”

Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel ise, suni zeka mevzusunun her insanın gündeminde olmasını hedeflediklerini vurgulayarak, önemine dikkat çekti. Yücel, “Suni zekaya yatırım yapılmalıdır, strateji oluşturulmalıdır. Her devletin suni zeka bütçesi olmalı kim bilir bakanlığa bağlanmalıdır. Hem suni zekayı üretecek insan kaynağına hem de suni zeka araştırmalarına yatırım yapılmalıdır. Devletler benzer biçimde şirketlerin ve eğitim kurumlarının da benzer plan ve programlarının olması elzemdir” diye mevzuştu.

“10’UNCU SINIFLARIMIZDA YAPAY ZEKA DERSİ OLACAK”
Eğitim için suni zekanın şart olduğunu vurgulayan Yücel, “Suni zeka eğitimde ders işlenme şeklini, kullanılan materyalleri, kitapları ve sınavları değiştirebilir, değiştirmeye de başladı. Suni zeka için eğitim, eğitim için suni zeka şart. Çocuklara 5 yaşından itibaren kodlama ve robotik dersleri veriyoruz. Artık endüstri 4.0, bilgisayar mimarisi, robotik benzer biçimde derslerimiz var. Önümüzdeki yıl 10’uncu sınıflarımızda bir suni zeka dersi olacak. Mümkün olduğunca suni zekayı alt yaş gruplarına indirgemeye çalışıyoruz” dedi.

“ESİRİ DEĞİL, YÖNETİCİSİ OLSUNLAR”

Suni zekanın ne olduğunun bilinmesine önemine vurgu icra eden Yücel, “Yakın gelecekte bu mevzu yaşamımızda daha çok yer alacak. Suni zekanın ne olduğunu üretenler kadar kullananların da ne olduğunu bilmesi çok önemli. Bunun için suni zekayı yalnız mühendislik bölümlerinde anlatmamalıyız. Anaokulundaki çocuğu da, lisedeki öğrenciye de anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki suni zekanın esiri değil, yöneticisi kullanıcısı olsunlar” ifadelerini kullandı.

20 YIL İÇİNDE BİRÇOK MESLEK KAYBOLACAK
Suni zekanın her sektörde kendini yavaş yavaş göstermeye başladığını aktaran Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz de, “Biz bundan sonrasında bu sistemlerin yaşamımızdaki tesirini daha çok göreceğiz. Çünkü ülkelerin bunlara ilişkin stratejileri var. Dünya Ekonomik Forumu’nun ciddi raporları var. Özellikle sektörle birlikte baktıklarında 20 yıl içerisinde birçok mesleğin kaybolacağını söylüyorlar ya da o mesleğin yapılış biçiminin değişeceğini tahmin ediyorlar. Bunun yanın sıra Global Rekabet Endeksi raporuna baktığımızda ülkelerin endüstri 4.0’a ne kadar yakın olduklarına ilişkin bazı boyutları ele alıyorlar. Bizim ülkemiz insan kaynağı olarak çok iyi, gencimiz çok. Fakat bunun ekosistemine ilişkin kısımda eksiğimiz olduğu görülüyor” dedi.

“TÜRKİYE’DE YAPAY ZEKA EĞİTİMİNİ SAHİPLENİYORUZ.”

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ise, Enver Yücel öncülüğünde ‘suni zeka hareketi’ başlattıklarını söyleyerek, “Hareketin önemli bir parçası da bugün düzenlediğimiz konferanstır” diye mevzuştu. “Geleceği öngörebilmenin temel şartı bugünü iyi çözümleme etmekten geçiyor. Geleceğin neler getireceği üzerinde çalışmaktan daha fazlasını yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bundan dolayı Bahçeşehir Kolejinde bugün mevcud eğitimleri geleceğin şartlarına, ihtiyaçlarına uyarlamak için çalışıyoruz.” diyen Dağ, şunları söyledi: “Bu yıl ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz: Türkiye’de K12 düzeyinde Suni Zeka Okuryazarlığı eğitimi veren ilk ve tek eğitim kurumuyuz. Suni Zeka Tabanlı Kişiye Özgü Öğrenme Platformu Metodbox ile Kişiye Özgü Öğretim Modelimizi geleceğe taşıyoruz. Oldukça önemli bu ilk adımların zenginleşerek çoğalması için çalışan büyük bir eğitim ailesiyiz. Bu güvenle de Türkiye’de suni zeka eğitimini sahipleniyoruz.”


Paylaş