Bu emareler akciğer kanserinin habercisi olabilir

4 dakika


Akciğer kanserinin çoğu süre kurnaz ilerlediğini ve bu hastaların üçte ikisinin tanı aldıklarında ileri evrede olduklarına dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Seha Akduman, erken dönemde hastalığı idrak etmek için emarelere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Akduman, “En sık karşılaşılan emareleri öksürük, kanlı balgam, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, sebebi bilinmeyen kilo kaybı, nefes darlığı, yeni ortaya çıkan hırıltı, tedavi güçlüğü yaşanan ve tekrarlayan zatürredir. Bu emareler dışında tek taraflı göz kapağı düşüklüğü, kolda uyuşma, ağrı, halsizlik, kas gücü kayıpları, baş ve boyun ödemi şeklinde emareler de gözlemlenmektedir” ifadelerini kullandı.

Tüm bu emare ve bulguların tümörün yerleşim yerine ve büyüklüğüne bağlı değişiklik gösterebileceğine işaret eden Akduman, akciğer kanserinin 4 önemli öncül emaresi hakkında informasyon verdi.

“İNATÇI ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!”

“Öksürük akciğer kanserinin en sık rastlanan yakınması olmakla beraber öncül emareler arasında da ilk sırada yer alıyor” diyen Dr. Akduman, şu ifadeleri kullandı:

“Devam eden direnmeçı öksürük durumunda tetikte olmak gerekiyor. Soğuk algınlığı yada solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan öksürük bir iki hafta içinde kaybolur. Sadece üç haftadan uzun sürdüğünde yada mevcut öksürüğün şiddetlenip sıklığının arttığı durumlarda çok dikkatli olunmalı ve hekime başvurulmalıdır. Nefes borusunun içerisinde gelişen bir lezyon önce kuru öksürük olarak başlayıp büyüdükçe balgamlı öksürük ve kanlı öksürüğe dönüşebilir.”

“ÖKSÜRÜKTEKİ DEĞİŞİMİ FARK EDİN”

Özellikle uzun süre sigara içen kişilerin yaşadıkları kronik öksürüğe dikkat etmediklerini, ve durumun sigaradan kaynaklandığını düşündüklerini söyleyen Dr. Akduman, “Bu yüzden sigara içen kişilerin öksürüklerindeki değişimlere özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Öksürük miktarında, çıkarılan balgam miktarında artış, kanlı balgam, öksürürken duyulan solunum seslerinde kabalaşma şeklinde durumlarda zaman kaybetmemek çok önemlidir. Kişi bu değişimleri fark edemeyebilir. Bu yüzden yakınlarının da dikkatli olması gerekir. Unutulmaması ihtiyaç duyulan nokta; tümör sebebi ile gelişen öksürükte gece gündüz ayrımı yoktur ve yemeklerle de farklılık görülmez. Ayrıca öksürük kesici ilaçlara da yanıtı çok azdır” diye mevzuştu.

Tümörlerin yaklaşık olarak üçte birinin hava yolundan kaynaklandığını ve damarlanması varlıklı kontrolsüz çoğalan hücrelerin kanama eğiliminde olduğunu hatırlatan Dr. Akduman, sözlerine şöyle devam etti:

“Kanlı balgam başta akciğer kanseri olmak üzere tüm akciğer hastalıkları için en önemli bulgulardan biridir. Tümör ile tırazı gelen bronşun açıldığı akciğer alanlarında zatürre gelişir. Radyolojik ve klinik olarak iyileşme sağlanamaması yada zatürrenin tekrarlaması halinde bronkoskopi yapılmalıdır. Bu yüzden, kırk yaş üstü, sigara içen bireylerde kanlı balgam ve nüks zatürre görülmesi halinde bronkoskopi kesinlikle yapılmalıdır.”

“NEFES ALMADA ZORLUK ÇEKEBİLİRSİNİZ”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Seha Akduman, “Nefes darlığı, normalde farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz nefes alıp vermemizi fark etmemiz olarak tanımlanıyor. Büyük hava yollarının içerisinde ana nefes borusundaki nefes darlığına durumunda ise hırıltı ortaya çıkıyor. Akciğer kanserinin varlığında ise, tümör,  gaz alış verişinin  sağlandığı akciğer alanlarında çok büyük yer kaplamadıkça yaygınlığı ve yerleşim yerine göre nefes darlığı yaratabiliyor. Şikayetler, yoğun egzersizlerde ortaya çıkabileceği şeklinde hiç efor sarf etmeden de meydana gelebiliyor” dedi.

Özellikle sigara içenlerde nefes darlığı başlamasının akciğer kanseri kadar önemli KOAH’ın da erken habercisi olabileceğini hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Seha Akduman, şu detayları verdi:

“Tümör akciğer zarına yada göğüs duvarına yerleşmiş ise derin nefes almakla artan çoğunlukla tek taraflı ve saatlerce devam eden  göğüs ağrısı görülebilir. Bu ağrı tipinin de çoğunlukla ağrı kesicilere yanıtı zayıftır. Akciğer zar tutulumunda sıklıkla sıvı meydana gelir ve akciğere baskı meydana getiren sıvı nefes darlığı, göğüs ağrısı, omza vuran ağrıya niçin olabilir. Sıvı miktarı arttıkça solunum sayısında artma, düz yatamama, dudaklarda morarma da eşlik edebilir.”

“10 GÜNDEN UZUN SES KISIKLIĞI VARSA DOKTORA BAŞVURUN”

Öncül emareler arasında ses kısıklığı olduğuna değinen Akduman, “Akciğerlerin üst loblarında gelişen bir tümör sinirlere bası yaparak ses kısıklığına niçin olabileceği için enfeksiyon yada reflü şeklinde altta yatan bir problem olmadan, on günden uzun süren ses kısıklığında kesinlikle hekime başvurmak gerekiyor. Bununla beraber herhangi bir tümör varlığı, göz kapağı düşüklüğüne, yüzde ve gövdenin üst kısmında ödeme de niçin olabiliyor” ifadelerini kullandı.

“ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR”

Her kanser türünde olduğu şeklinde akciğer kanserinde de erken tanının yaşam kurtardığının unutulmaması gerektiğinin altını çizen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Seha Akduman, “Özellikle sigara içenler, ailesinde kanser öyküsü bulunanlar, toksik maddelere maruz kalan meslek gruplarında çalışanlamış olurın  yıllık akciğer grafisi, 55 yaş üstü yüksek riskli gruplarda düşük doz tomografi ile tarama, sebebi açıklanamayan öksürük ve tekrarlayan zatürrelerde bronkoskopik araştırma kesinlikle önerilmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.


Paylaş