Baytar Psikolog Tamer Dodurka: Pitbull saldırıyorsa kabahat sahibindedir

3 dakika


Pitbull eşeysel köpekler, saldırganlığı sebebiyle Türkiye’de yasaklanan 4 köpek ırkından bir tanesi. Bu köpeklerin, diğer ırklarından hiçbir farkı olmadığını dile getiren İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Dodurka, “Dünya Baytar Hekimler Birliği, hiçbir hayvanın doğuştan saldırgan olmadığını çok net açıklar. Bu yüzden ırk yasaklamakla doğru bir sonuç almak mümkün değildir” dedi. Hayvan Koruma Kanunu’nda yapılan revize ile bu yasağın ortadan kalkabileceğini kaydeden Prof. Dr. Dodurka, köpeklere el konulmasının hiçbir yarar sağlamadığına, hatta barınak ortamına hapsedilmelerinin onlar için en büyük eziyet olduğuna dikkat çekti.

“PITBULL SADECE YANLIŞ YETİŞTİRİLİRSE AGRESİF OLUR”

Pitbull da dahil, hiçbir köpeğin doğuştan agresif olmadığını ifade eden Prof. Dr. Tamer Dodurka, “Sadece insanoğluın onları yetiştirme biçimı yada hatalı muameleleri her köpeği olduğu şeklinde Pitbull da agresif yapabilir. Aslında Pitbull sahibine saldıracak son olarak hayvanlardan bir tanesi. Çünkü son aşama sadık bir ırk. Bundan dolayı eğer köpek sahibine saldırdıysa orada kabahatli olan sahibidir. Üstelik sahibinin bunu başarması da gerçekten kolay değildir” dedi.

PITBULL ÇOCUKLARLA İYİ ANLAŞIR

Pitbull eşeysel köpeklerin çok güçlü olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dodurka, “Terrier eşeysel bir köpek saldırırsa insanın yalnız canını acıtır fakat Pitbull saldırsa hakikaten çok ciddi sonuçlara niçin olabilir. Fakat saldırgan mı ya da uslu mu diye köpeğin psikolojisine bakarsak diğer köpeklerden kesinlikle hiçbir farkı olmadığını görürüz. Hatta acıya daha dayanıklı olduğu için çocuklarla çok daha iyi anlaşır. Çocuklar onu sıkar, canını acıtır fakat köpek tepki bile vermez. Kuvveti sebebiyle tehlikeli olabilecek bir hayvandır, bu yüzden de işin ehli insanoğlu tarafından bakılması lazım. Köpeğin sosyalleşmesi lazım” diye mevzuştu.

“IRK YASAKLAMANIN HİÇBİR BİLİMSEL TEMELİ YOK”

Türkiye’de yasaklanan dört farklı köpek ırkı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tamer Dodurka, mevzuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu ırklar, Fila Brasileiro, Dogo Argentino, Tosa Inu ve Pitbull’dur. Fakat bizde yasaklı olmayan fakat dünyada yada Avrupa’da yasaklı olan daha onlarca ırk var. Şu demek oluyor ki ırk yasaklamakla herhangi bir sonuca ulaşmak aslına bakarsanız mümkün değil. Pitbull’un sahibine yönelik bir takım tedbirler uygulanırsa aslına bakarsanız bunlar herhangi bir çekince arz etmez. Bu yasaklamanın hiçbir bilimsel temeli yoktur.”

Tehlikeli olabilecek her hayvana karşı alınabilecek önlemleri de özetleyen Prof. Dr. Tamer Dodurka, “Ağızlık takmak, gezdirirken belli bir takım tedbirler almak yada sigorta yaptırmak şeklinde önlemler almak gerekir. Bütün dünya ırk yasaklayarak ısırma hatta ölme vakalarının azalmadığını gördü. Ülkeler bu yasak vakalarından vazgeçiyorlar” dedi.

“KÖPEĞİ BARINAĞA KAPATMAK ONA PSİKOLOJİK EZİYETTİR”

“Bugün bir otomobil kazası olduğu süre ceza nasıl otomobile değil de sahibine kesiliyorsa, eğer Pitbull yada başka bir köpek bir insana zarar veriyorsa onun cezasının da köpeğe değil sahibine kesilmesi gerekiyor.” diyen Prof. Dr. Dodurka, “Türkiye’de Pitbull’ların illa birine zarar vermesine gerek yok. Şikayet üzerine de Pitbull’lar alınıyor ve barınaklara koyuluyor. Türkiye’de çok fazla sayıda Pitbull var. Mevcut barınaklar aslına bakarsanız tamamen dolu, bu kadar Pitbull’a yer bulmanın olanakı yok.  O nedenle bunları toplamak da bir çözüm değil. İstisnalar dışında çoğu zaman masum olan bu hayvanların sahibiyle yaşamasına müsaade etmek lazım. Yok yere barınaklara kapatıldığında köpek de üzülecek sahibi de. Bir çocuğun annesinden ayrılması şeklinde aynı ruhsal problemlerı o köpek de yaşayacak. Köpek için gerçekten bu durum ruhsal bir eziyettir” ifadelerini kullandı.  

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre yasaklı hayvan ırklarını üreten, bulunduran, satışını meydana getiren kişilere 250 liradan 3 bin liraya kadar yönetimsel para cezaları veriliyor.


Paylaş