Araştırma: Dünyadaki yeşillenme 20 yıl ilkin durdu

1 dakika


Science Advances dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, uydu görüntüleri dünyadaki nebat örtüsünün 1980 ve 1990’larda genişlediğini, sadece 20 yıl önce tamamen durduğunu gösterdi.

Scientific American dergisinin aktardığı araştırma bulgularına göre, dünyanın yarısından fazlasındaki nebat örtüsü gelişimi giderek azalıyor. Nebat örtüsündeki gerileme, havadaki buğu basıncındaki azalma ile ilişkilendiriliyor. Araştırmaya göre, 1990’ların sonundan itibaren dünyadaki nebat örtüsünün yarısından fazlası buğu basıncının azalması ve giderek kuraklaşan bir hava ile karşı karşıya kaldı.

‘EN BÜYÜK NEDEN: KÜRESEL ISINMA’

Küresel ısınmanın artmasıyla, buğu basıncı azalıyor. Bu da havada tutulması ihtiyaç duyulan rutubet miktarını önemli ölçüde düşürüyor. Bu durum,  nebat örtüsü üzerinde negatif bir tesir yaratıyor.

2010 yılında yapılan bir başka araştırmada da dünyadaki yeşil alanların artışı 1990’lı yıllarda durdu yada geriye doğru gitmeye başladığı ortaya çıkmıştı. Bu gerilemenin sebebinin su kaynaklı olduğu açıklanmıştı.

Birçok araştırma, küresel ısınmanın bütün olarak tarım mahsulleri de dahil olmak üzere, nebat örtüsüne negatif tesir edeceğini gösteriyor. Bu etkilerin giderek kahverengileşen nebat örtüsü ile görülmeye başlandığı belirtiliyor.


Paylaş