Anneden bebeğe koronavirüs geçer mi?

3 dakika


Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs, hamilelerin de korkulu rüyası oldu. Uzmanlar, hamilelerin COVID-19 enfeksiyonuna daha duyarlı olduklarını gösteren bir kanıt olmamasına rağmen, ciddi hastalıkların risklerini artırabileceği için çok dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.  Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Ali Gürsoy da, koronavirüsün hamileler ve doğacak bebekler üzerindeki etkilerini anlattı.

Dr. Gürsoy, hamileliğin, kadınları virüs kaynaklı enfeksiyonlara daha yatkın hale getirdiğini sadece henüz COVID-19 enfeksiyonuna daha duyarlı olduklarını gösteren bir kanıtın olmadığını söyledi. Gene de COVID-19 ve influenza şeklinde viral solunum yolu enfeksiyonlarında gebelerin ciddi hastalık geliştirme risklerinin artabildiğine dikkat çeken Dr. Gürsoy, anne adaylarını dikkatli olmaları mevzusunda uyardı.

ACİL DOĞUM GEREKER Mİ?

COVID-19 virüsünün gebelerde de grip benzeri bulgularla ortaya çıktığına dikkat çeken Dr. Ali Gürsoy, “Gebelerde koronavirüs enfeksiyonu bulguları diğer bireylerden farklı değil. Hastalık; ateş, öksürük, kas ağrısı, halsizlik, boğazca ağrısı, ishal ve nefes darlığı şeklinde bulgular gösteriyor. Bu bulguların varlığında ve koronavirüs enfeksiyonu geçiren kişilerle temas olmuşsa kesinlikle hastaneye başvurmalarını istiyoruz” dedi.

ANNEDE VİRÜS ORTAYA ÇIKARSA

Annede COVID‐19 enfeksiyonu saptanmasının acil doğum yapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını da dile getiren Dr. Gürsoy, anne adayının ve bebeğin durumu değerlendirildikten sonrasında gebelik haftası da göz önüne alınarak her anne adayına özel bir takip ve tedavi şeması oluşturulduğunu belirtti. Dr. Gürsoy, enfekte annelerin birkaçında erken doğum gerçekleştiğine, sadece bu durumun koronavirüs ile ilişkili olup olmadığının bilinmediğine dikkat çekti.

BEBEĞE BULAŞIR MI?

Enfekte olmuş annelerin virüsün anne karnında ya da doğum esnasında bebeğe bulaşıp bulaşmayacağı korkusunu yaşadığını da söyleyen Dr. Ali Gürsoy, “Elimizdeki kısıtlı veriler; virüsü taşıyan annelerden doğan bebeklerde bugüne kadar koronavirüs saptanmadığını gösteriyor. Doğum esnasında alınan kordon kanı, amniyon sıvısı ve bebeğin boğazca sürüntüsü örneklerinde COVID-19 virüsüne rastlanılmamış olması da sevindirici bir durum” diye mevzuştu.

SÜTTEN GEÇER Mİ?

Enfekte lohusaların sütlerinde ve kolostrumlarında virüse rastlanmadığını, ayrıca emzirme kanalıyla bebeklere bulaşma riski de görülmediğini belirten Dr. Gürsoy, “Virüsün anne sütünde taşındığına dair bir kanıt yok” diyerek, şunları söyledi: “Sadece, emzirme sırasında dikkatli olunması gerekir. Virüs, damlacık ve temas kanalıyla bulaşabiliyor. Anne emzirmeye başlamadan önce ellerini yıkamalı ve virüsün bebeğe olası geçişini önlemek fakatçlı maske takarak tüm önlemleri almalı. Eğer pompa kullanımı planlanıyorsa pompa ve aparatları sterilize edilmeli. Sonrasında emzirmede olduğu şeklinde anne ellerini yıkadıktan sonrasında sağma işlemini gerçekleştirebilir.”

ANNE ADAYLARINA TAVSİYELER

Anne adaylarının enfeksiyondan korunmak için genel önerilere uymasının kafi olacağını belirten Dr. Öğr. Gürsoy, gebelerin uyması ihtiyaç duyulan kuralları şöyle sıraladı: 

El temizliğine dikkat edin. Ellerinizi minimum 20 saniye süresince sabun ve suyla yıkayın, imkân yoksa alkol bazlı el antiseptiği kullanın.

Antiseptik yada anti bakteriyel içeren sabun kullanmanıza gerek yok, düzgüsel sabun kafi.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas etmeyin.

Öksürme yada hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendille örtün, yoksa; dirsek içinizi kullanın.

Mümkün oldukça toplu alanlardan uzak durun ve konuk kabul etmeyin. 

Sağlık kuruluşlarında hastalarla temas etmemeye özen gösterin.

Kalabalık bölgelere gitmeyin, zorunda kalırsanız ağız ve burnunuzu kapatın, maske kullanın, toplumsal mesafe kaideına uyun.


Paylaş